Přípravy k maturitě?

8. května 2015 v 10:36 | Tera |  mylife
Dlouho jsem se neozývala, co bylo důvodem?
Škola.
Tento týden pondělí - středa (4.5. - 6.5.) jsem měla písemnou část maturity, tu státní.

Ráda bych se vyjádřila k didaktickému testu z ČJ i když je toho plný internet.
Předpokládala jsem, že bude ten test těžší než který byl minulý rok, už jen kvůli otevřeným úlohám. Ale, je tu jedno velké ale! Ilustrační test na internetu měl otevřené úlohy velice jednoduché. V knížce od didaktisu k maturitě 2015 byly všechny otevřené úlohy zaměřené na doměnky, pravopisné chyby nebo autora uvedeného úryvku. To co dali ale do té maturity, kteoru jsme všichni psali mě zarazilo. Čekala jsem, že to bude těžké, ale aby byl o 80% těžší než uvedli v ilustračním testu mě spíš nakrklo, než překvapilo. Jidáše snad ani zmiňovat nemusím, ano můžete se do mě pustit, že kdo nezná Jidáše nemusí ani chodit k maturitě. Ale nemůžete někomu vnucovat nějaké náboženství, to nemá s českým jazykem opravdu nic společného, ale bylo tam víc otázek které mi dělaly problém, takže nebudu svádět vše na tuto jedinou otázku.
Spíš mi přijde komické, že z didaktického testu z jara i podzimu 2014 jsem měla vždy kolem 75 - 80% a z ilustračního na 2015 jsem měla 60% a teď podle výsledků, budu ráda že to dám na body.

Pořád mi někdo říkal, ať se na didaktický test připravím, ale jak? V minulosti býval o pravopise, porzoumění textu a maximálně poznání autora nebo funkčního stylu. Nebyly tam otevřené úlohy a já opravdu nemohla čekat, že tam bude otázka na nějakou osobu z Nového zákona nebo na nějakou řeckou bohyni.

Jsem zastánce toho názoru, že maturitu nechci za podpis, ale ilustrační test byl oproti tomu ostrému didaktickému testu o 80% lehčí. Jak se mám teda potom připravovat na didaktický test, když mezi ilustračním testem a testem na ostro je rozdíl skoro 80%? (Dle mého názoru)
Jsem na Střední odborné škole služeb se zaměřením na cestovní ruch. Češtinu jsme měli celé 4 roky 3x týdně. Bibli a řeckou literaturu jsme brali v prváku. Koho by napadlo, že to dají do maturity? Mě teda ne.
Opravdu mě to naštvalo a jestli to neudělám a budu muset v září znovu, budu naštvaná o mnoho víc (a ano vím, že to není o ztrátě 2 bodů z Jidáše, pokazil jsem toho víc, ale některé ty otázky byly prostě na hlavu a přemýšlela jsem nad nimi několik desítek minut - tedy až poté, co jsme měla zbytek testu hotový)

Slohovka z Čj měla naopak vynikající témata. Angličtina měla taky dobré témata na slohovku a didaktický test z angličtiny mi přišel stejně těžký jako v předchozích letech.


Teď mě čeká na konci května přesně 25.5. obhajoba maturitní práce a 26.5. ústní zkoušky.
Materiály k ústním zkouškám a úplně vlevo hodnocení maturitní práce.
Tady je fotka, kolik těch materiálů je:
Halda papírů. Četba, odborný předmět rozdělený na 2 části a ekonomika.
Z maturitní práce mám průměrnou známku od jedné učitelky 1,2 a od druhého učitele 1,3. Pro mě naprosto uspokojující výsledek. Teď si jen obhájit malé chybičky co se tam vyskytly.

Přípravou na ústní začínám dneska. Učit se začnu od toho co mi přijde nejtěžší na naučení, takže ekonomika. Protože ta je plná teorií a faktů, které se hold musím naučit. Né jako zeměpis, který se dá vždy nějak obkecat.
Je toho hodně a už teď se mlátím do hlavy, že jsem nezačala dřív, ale co teď nabrečím. Hold musím zabrat!

Stalo se taky spoustu věcí, které se školy netýkají, takže jen malá zmínka.
Můj přítel slavil 20. narozeniny, ja jsem si uzavřela známky za toto druhé pololetí s průměrem 1,33.
Bylo poslední zvonění, které bylo naproto vynikající a vybrali jsme docela dost peněz.
Pár fotek ↓
Posezení po posledním zvonění.
Teď mě už nic jiného nějak extra zajímavého nenapadá, takže asi tento článek ukončím.

Budu moc ráda za všechny Vaše názory na didaktický test z ČJ - pokud jste teď maturovali, nebo i dříve a viděli jste ten letošní. A na všechny Vaše otázky ráda odpovím!:)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sever-rat Sever-rat | E-mail | Web | 8. května 2015 v 10:49 | Reagovat

Maturoval jsem před několika lety a to ještě tento typ maturity nebyl... Byla jen ústní a písemná zkouška... a to bylo celkem v pohodě...

2 Polární vlk Polární vlk | Web | 12. května 2015 v 9:54 | Reagovat

Maturovala jsem v roce 2011, kdy byly státní maturity poprvé. To jsme zažili stav, kdy jsme se neměli z čeho učit... Nicméně i tak byl můj výsledek z didatického testu někde kolem 95% a z ústní zkoušky 100%. Letošní didaktický test jsem viděla, byl jednoduchý. Doporučovala bych letošním maturantům ani nepípnout o tom, že něco neví... Ale dneska se raději bude všude kopat a protestovat proti maturitám místo toho, aby se lidi zamysleli nad tím, že v hlavě mají totálně vyvětráno...

3 Julča Julča | Web | 12. května 2015 v 16:00 | Reagovat

No, fakt jsem zvědavá, co dají do té maturity, až přijde řada na mě.. Vzhledem k tomu, co o ní teď slyším, tak nevím...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama